24 sty 2014

Ptakoliczenie!

Sierpówka cierpliwie czeka na ten wyjątkowy weekend...
Zapomniałem, naprawdę zapomniałem, ale tak, to prawda - już jutro długo wyczekiwane ptakoliczenie, coraz szczerzej znana akcja OTOPu. 

Kawka z trudem wytrzymuje napięcie... 
Sprawa jest prosta. Prowadzimy obserwacje przez weekend i zapisujemy je w formularzu dostępnym online. Sposób w jaki będziemy podpatrywać ptaki nie gra roli - możemy pójść na spacer, liczyć je przez lornetkę z naszego pokoju czy wybrać się na organizowane przez OTOP wycieczki w towarzystwie ornitologów. To już sprawa indywidualna. Natomiast wyniki przyniosą cenne informacje, które kto wie, może będą stanowić podstawę ciekawych publikacji faunistycznych? Do dzieła! 

Więcej informacji: 

11 sty 2014

Dla przyrodnika - w internecie i w terenie

Nad Doliną Baryczy zachodzi słońce. W tle poluje czapla biała.
(sierpień 2013 )

W życiu każdego amatora piękna otaczającej przyrody pojawia się chwila, w której zapragnie archiwizować swoje materiały - notatki terenowe, zdjęcia z obserwacji itp., a opisywanemu zjawisku towarzyszyć  będzie chęć interakcji z portalami społecznościowymi traktujących o naturze czy same uczestnictwo w organizacjach zajmujących się wspomnianej natury ochroną. W tym poście zamierzam przedstawić najciekawsze propozycje dla wszystkich tych, którym zwyczajne spacery wśród pól, łąk, gajów i lasów już nie wystarczają. Chcą działać. 

W internecie

AWIBAZA - jest internetową bazą danych na temat krajowych ptaków, która pozwala użytkownikom z całego świata wprowadzanie czy wyszukiwanie danych o poszczególnych taksonach. System umożliwia pobieranie danych do Excela i analizowanie ich według indywidualnych potrzeb. Co ważne, udostępniane przez społeczność obserwacje mogą posłużyć za źródło w faunistycznych publikacjach, w badaniach OTOPu itp., mówiąc krótko badania przeprowadzone na własną rękę służą nauce. 

KARTOTEKA PRZYRODNICZA - jest poniekąd wersją rozszerzoną bazy poprzedniej. To kompleksowe narzędzie do prowadzenia dokumentacji nie tylko ptaków, ale i pozostałych gromad świata zwierząt. Kartoteka umożliwia także zapisywanie obserwacji roślin. System jest intuicyjny i przyjazny w obsłudze. 

W terenie

ZIMOWE PTAKOLICZENIE - to z kolei akcja terenowa OTOPu. Każdy przyrodnik, niezależnie od tego czy jest amatorem zapaleńcem, czy awifauną zajmuje się zawodowo ma okazję wspomóc naszych ornitologów. Wystarczy rozróżniać pospolicie występujące krajowe gatunki ptaków i przyjść na wycieczkę. Organizatorzy często zapewniają sprzęt optyczny jednak w ograniczonej ilości. 

WAKACJE Z SUSŁAMI - dolnośląska, wakacyjna oferta organizacji PTOP Salamandry. Projekt ma na celu przywrócenie susła polskiej przyrodzie. Uczestnicy pod okiem specjalistów prowadzą badania nad populacją gatunku oraz pomagają przy pracach związanych z wypuszczaniem nowych osobników. Warto zaznaczyć, że zakwaterowanie jest darmowe, można liczyć na częściowy zwrot kosztów dojazdu oraz diety pobytowe.

OBÓZ ORNITOLOGICZNY - kilka miejsc w których nie tylko obserwujemy pracę ornitologów, ale aktywnie w niej uczestniczymy! 

7 sty 2014

Powrót na przedwiośnie

Witam ponownie na blogu.

Postanawiam przywrócić go do życia, na co niemały wpływ miały następujące czynniki: nowy aparat, ale i wpisy użytkowników, komentarze, które pomimo bierności bloga co jakiś czas się pojawiają. 

Jeżeli chodzi o aparat, minie sporo czasu zanim go okiełznam. Na razie pracowałem wyłącznie z automatycznymi ustawieniami, a te jak wiadomo często błądzą. Dlatego póki co część zdjęć będzie cechować przesadne kadrowanie, liczne nieporządane rozmycia, asteniczne kolory czy totalny brak ostrości.. ale tylko do czasu, zapowiadam rozwój i poprawę w tym kierunku. 

Na razie pozostawiam Was ze zdjęciami będącymi wypadkową dwóch "zimowych" spacerów - porannego i popołudniowego po nieznanym światu terenie zwanym Doliną Zimnicy.  Osobiście spacer kojarzył mi się bardziej z przedwiośniem, niż zimą. 









Około godz. 12 natknąłem się na bardzo ruchliwą grupę trznadli (Emberiza citrinella). Ptaki wygrzewały się w promieniach słońca i aktywnie żerowały na ziemi, gdy tylko teren okazywał się w miarę bezpieczny. 
Podobne praktyki stosowały powszechnie występujące mazurki (Passer montanus). W drodze powrotnej napotkałem klucz dzikich gęsi, prawdopodobnie posiewnicy (Anser fabalis).