30 kwi 2012

Bieliki z Iowa - Online

Kolejny bardzo interesujący stream, wyjątkowo lekko się ogląda. Pokrótce; za pośrednictwem webkamery jesteśmy świadkami dorastania trójki całkiem sporych piskląt. Jedno z nich ewidentnie jest młodsze - ma mniej ciemnych piór na karku. Ptaki przejawiają już sporo zachowań wersji dorosłej jednak wciąż wymagają dokarmiania i czynnej ochrony ze strony rodziców. 

 Obecnie pisklęta spędzają dzień ćwicząc mięśnie skrzydeł. Dotychczasowe próby "wzbicia się" kończą się co prawda na plecach rodzeństwa i to głową w dół, jednak już wkrótce zobaczymy tego zadowalające efekty, bowiem każdego dnia przybywa ptakom piór i nowych sił. 

A wszystko to za sprawą dumnych rodziców, którzy choć spędzają sporo czasu poza gniazdem to nie zapominają o najważniejszym - dokarmianiu potomstwa. Główny posiłek młodych stanowią ryby, od czasu do czasu można dojrzeć również małe ssaki. 

Para  co jakiś czas dogląda młodych. Chociaż tego nie widzimy, na pewno nie raz przygląda się gniazdu z dystansu. Miejscem obserwacji może być nawet to samo drzewo, co akurat przy odrobinie szczęścia możemy dostrzec - kamera od czasu do czasu pokazuje okolicę  i robi zbliżenia. Rzadko mamy natomiast szansę spotkania obojga rodziców w gnieździe. Powyższe zdjęcie przedstawia samicę przed atakiem na partnera. Za co się oberwało? Ów towarzysz próbował uszczknąć nieco ryby przeznaczonej dla młodych!

Po sumiennym wykonaniu obowiązków dorosły ptak odpoczywa z młodymi na gnieździe, nieustannie obserwując okolicę. Od czasu do czasu oczyszcza gniazdo z resztek padliny. Trzeba przyznać, że aż dziwi czasem, z jaką delikatnością te wielkie, drapieżne ptaki opiekują się przychówkiem. Warto przyjrzeć się temu z bliska, zwłaszcza, że zainstalowana kamera daje taką sposobność.

29 kwi 2012

Na ochłodę do lasu

Jeśli z nieba leje się żar, a Ty nie masz nic przeciwko dzikiej przyrodzie.. to mam dla Ciebie propozycję. Pójdź do parku, pójdź do lasu. Tam będzie temperaturowo optymalnie. Odetchniesz od miejskiego zgiełku. Zobaczysz i usłyszysz wiele zwierząt.

Wiewiórka ruda
W tym momencie w samym parku zachodnim we Wrocławiu można spotkać wiewiórki, żerujące wręcz grupowo i to na ziemi. Chętnie staną się Twoimi ziomami jeśli podrzucisz im choć parę żołędzi. Są bardzo, bardzo ciekawskie i można je zwabić pod byle pretekstem (np. wydaj jakiś głupi dźwięk). Szybko będą jadły Ci z ręki, chociaż trzeba przyznać, że mają dni, kiedy żołędziem po prostu gardzą.. Warto spróbować wtedy z owocami. 

Rudzik
Wiewiórka poprzez swoje zachowanie, śmiałość i charakterystyczne ubarwienie stanowi wdzięcznym "obiekt" obserwacji w trakcie parkowych spacerów. Ale nie jedyny. Czas godów i lęgów u ptaków pozwala napawać się ich wyjątkowym ubarwieniem i pięknym śpiewem. Szczególnie efektowny pod tym drugim względem jest rudzik, będący ptakiem małym, niepozornym, ale wyjątkowo głośnym! Jego melancholijny śpiew, trele i świergoty ochoczo niosą się nawet w niedostępne ostępy, onieśmielając najbardziej przebojowych mieszkańców dziczy. 

Zięba
Następnym w kolejce interesującym gatunkiem jest zięba - ptak upstrzony w przyjemne ceglastoczerwone tony. W kwestii śpiewu podobnie jak rudzik, również ma wiele do zaoferowania spacerowiczom, toteż bez ustanku ćwiczy warsztat. Zarówno sam ptak jak i jego trel nie stanowią trudności przy rozpoznaniu.

Szpak
 Poszycie  rozbrzmiewa jeszcze wieloma innymi gardzielami - w wypełnianiu muzycznego pasma udział biorą szpaki, kosy, drozdy, sikorki i wiele innych gatunków, którymi z powodzeniem można by wypełnić jeszcze sporo megabajtów. Tylko po co? Lepiej samemu się przekonać, ile wnoszą w najbliższy leśny czy parkowy ekosystem.

27 kwi 2012

Nie wszystko wrona, co jest czarne (i na odwrót)

Wyjaśnijmy to sobie. Nie każdy czarny ptak, który kracze czy wydaje różne inne dźwięki to wrona. Ba, jest możliwość, że wrony nie widzieliście nigdy. Najczęściej występujący przedstawiciele krukowatych, a więc rodziny do której należą wrony to:

Kawka
Każdy ją zna. Jest bardzo pospolita i świetnie czuje się w miastach. Przede wszystkim jest mniejsza od wrony, ma jasnoniebieską tęczówkę oka, silnie kontrastującą z upierzeniem. To wystarczy, żeby stwierdzić - to jest kawka. Dociekliwym i złaknionym informacji dodaję, że w stosunku do reszty ciała  szyja jaśniejsza co też utwierdza nas w przekonaniu, czym ów spotkany ptak jest. W ostatnich badaniach stwierdzono, że na podejmowane przez kawkę działania może mieć wpływ to na co przy niej patrzymy. 

Gawron, gapa
Ten kroczący agent też nie jest oczywiście wroną. Gawrony występują równie często jak kawki, chociaż ma to miejsce głównie zimą, kiedy zlatują się do nas stada z Rosji. Mimo wszystko, także wiosną i latem możemy spotkać gawrona w mieście. W odróżnieniu od wrony ma przynajmniej częściowo jasny dziób. Jeśli coś gdzieś kracze, to najpewniej ten duży ptak. 
Kruk
Kruk nie jest wroną, ani wrona nie jest krukiem - proste. To potężny (znacznie większy od wrony jak i od poprzednich gatunków), majestatyczny ptak, przypominający zwłaszcza w locie gatunki stricte drapieżne. Chociaż jest coraz powszechniejszy, nadal niełatwo go spotkać, bo ciągle woli towarzystwo starych brzóz i buków, od człowieka.  Gdy wzbije się w powietrze słychać donośny szum wiatru oraz widać charakterystyczny klinowaty ogon, odróżniający go od pozostałych krukowatych. Na żywo ptak robi niesamowite wrażenie. 

Wrona czarna, czarnowron, wroniec
Dopiero teraz zaczynamy temat wrony, klasycznej, czarnej, obowiązkowej w bajędach o wiedźmach (i o równie obowiązkowych czarnych kotach). Ma czarny dziób w odróżnieniu od gawrona (którego dziób był... tak jest, częściowo jasny i masywniejszy) i nie ma klinowatego ogona, co z kolei odróżnia ją od kruka. Całe upierzenie jednolicie czarne, również oko co nie pozwala pomylić jej z najmniejszym z wymienionych ptaków, kawką. 
Spotkać ją można tylko sporadycznie i to głównie w zachodniej Polsce. 

Wrona, siwowron, wrona siwa
Przedstawiony ptak stanowił niegdyś podgatunek wrońca, ówczesnej wrony. Wszystko zmieniło się po roku 2003 w którym naukowcy dowiedli, że wrona siwa i czarna  znacząco się od siebie różnią genetycznie, co doprowodziło do uznania ptaków za dwa osobne gatunki, przy czym miano klasycznej wrony przejął właśnie siwowron. Osobiście nie mogą przywyknąć, w mojej świadomości 'głównym' gatunkiem pozostanie już chyba zawsze czarnowron. Czyli w moim toku rozumowania, wracamy do początku artykułu - możliwe jest, że wrony nigdy nie widzieliście!  

25 kwi 2012

Podejrzyj zwierzaka Online

Dla wszystkich amatorów zwierzęcych obyczajów, którzy równie chętnie spędzają czas w cyberprzestrzeni - ciekawe internetowe streamy.

Bieliki
Projekt wyjątkowy, bo pierwszy w Polsce. To dzięki niemu dopiero teraz poznamy zwyczaje naszych największych ptaków szponiastych na gnieździe. 

Rybołowy
Fantastyczny stream, o dobrej jakości obrazu i dzwięku. Dobre ujęcie na gniazdo oraz rozciągający się w tle pejzaż. Koniecznie do zobaczenia. Podobne webkamery tutaj.

Bociany
Nie można o nich nie wspomnieć, chociaż każdy szanujący się amator-przyrodnik na pewno zna całą listę kamer. Mimo wszystko, ku kronikarskiej dokładności zbiór niemal wszystkich w linku. 
Jeśli miałbym coś polecić to czeski stream z centrum rehabilitacyjnego dla zwierząt. Wysoka rozdzielczość, bardzo dobre ujęcie może nie na naziemne gniazdo bociana, ale karmnik gdzie pojawiają się interesujące gatunki ptaków, sarny i cała masa innych zwierząt. 
Zresztą wystarczy spojrzeć co udało mi się podpatrzeć w ciągu kwadransa:







23 kwi 2012

Telegraf na kwiecień


Coraz więcej dzikich zwierząt we Wrocławiu
Na skutek postępującej synurbanizacji w stolicy dolnego śląska coraz częściej spotkać można.. np. kunę. Podobno wystarczy wejść w pierwszy lepszy zielony teren w centrum miasta. Od siebie dodam, że torowiska też są dobre. 
naszemiasto.pl

Lada moment na świat przyjdą bieliki
I to na oczach setek ludzi za sprawą streamu http://www.lasy.gov.pl/bielik
polskieradio.pl

24 kwietnia Dniem Zwierząt Laboratoryjnych
Cisi bohaterowie, jedna mysz z drugą. I wiele innych zwierząt, których poświęcenie nie poszło na marne. Bardzo ciekawy artykuł rzucający światło na ten temat tutaj.
polskieradio.pl

26 kwietnia akcja dla koni w Warszawie
Ponad 180 tysięcy podpisów za skreśleniem koni z listy rzeźnej, a uznaniem  za zwierzęta towarzyszące. Rozwinięcie tutaj.
onet.pl

W karkonoszach zamykają szlaki turystyczne
A dokładniej w tamtejszym Parku Narodowym. Przez prawie cały maj zmniejszy się dostępność tych wysoce różnorodnych terenów. Powód? KPN dba o zwierzęta. Przynajmniej oficjalnie. Warto zapoznać się nie tyle z artykułem, a komentarzem pod - link.
gazeta.pl

Magurski Park Narodowy będzie współpracował z Grupą Nowy Styl
Od razu mówię - nie zostanie wycięte żadne drzewko, wyrwany żaden kwiatek. To będzie bezbolesna współpraca mająca na celu promocję małego rezerwatu dla takich zwierząt jak rysie czy niedźwiedzie. Rozszerzenie tutaj.
wyborcza.pl

NIEMCY: Kot znalazł się po 16 latach
Historia wręcz nieprawdopodobna, a jednak, prawdziwa. Zgubę poznano tylko i wyłącznie po tatuażu za uchem. Poldi trafił do rąk właścicielki po tym jak znalazły go służby ochrony zwierząt w lesie pod Monachium. 
onet.pl

ANGLIA: Elektrownie wiatrowe nie zagrażają bezpieczeństwu przelatujących ptaków.
Przelatującym owszem, gorzej z osiadłymi, ale co tam będziemy się smucić, trzeba myśleć pozytywnie. 
wyborcza.pl 


22 kwi 2012

Najciekawsze hybrydy świata

Tigron

Czy tygrys z lwicą może? Może i to jak najbardziej. Następstwem spółkowania wymienionej pary jest Tigron. Zwierzę przejmujące nadrzędnie gen pierwszego z rodziców, stąd brak grzywy, a przebijające się pręgi. 

Hodowla hybryd od lat budzi spore kontrowersje. Przeciwnicy uważają, że jest to wręcz przesadna, bluźniercza ingerencja w naturę. Tigrony bowiem są bezpłodne, co nie pozwala zaakceptować tych kotów jako odrębny gatunek - a szkoda, jak mawiają z kolei wszyscy będący "za", gdyż są niesamowicie piękne i nie ponoszą żadnej faktycznej szkody.

   Jaglion

Na fotografii jaglion - drapieżnik będący wypadkową udanych zalotów jaguara z lwicą - w ogrodzie zoologicznym. Jagliony pojawiają się znacznie rzadziej niż tigrony czy ligrony, chociaż z powodzeniem hodowane były już w 1920 roku.

Podobnie jak podczas omawiania poprzedniej hybrydy warto zwrócić uwagę na fakt  posiadania przez kota masywnego, krępego tułowia okraszonego iście jaguarzym designem. 

Pumapard

Pomimo wyhodowania wielu międzyrodzajowych mieszańców ciężko jest uzyskać na ich temat dokładne informacje. Przed erą internetu zdobycie nawet powierzchownej wiedzy graniczyło z cudem, gdyż zoologiczne publikacje zajmowały się jedynie lepiej poznanymi zwierzętami, specjalistyczna prasa natomiast milczała. 

Dzisiaj wiadomo już, że krzyżówki takie jak pumapard, będące potomkami pumy i lamparta to zwierzęta rzadko dożywające dojrzałości płciowej. Pomimo problemów z wrażliwością na infekcję czy karłowatością zdarzają się okazy jednak tak zdrowe, jak i piękne.