Kiedy już przyroda weźmie nas na całego i poczujemy się z nią niezwykle silnie związani to zaczynamy się zastanawiać: jaki możemy mieć wkład w zagrożoną, ale jednak przyszłość, co możemy dla niej zrobić itp.
Można zostać darczyńcą. To często jedyna myśl jaka może nam wpaść do głowy. Ale to za sprawą takich organizacji jak Greenpace, które w sposób nachalny chcą wyegzekwować regularne polecenia wypłaty na ich poczet. Płacimy, nic nas więcej nie interesuje, a przyroda z pewnością ma się tylko lepiej. Tak... Nie? Przejdźmy dalej.
Dużo bardziej wartościowym sposobem wsparcia naturalnych siedlisk zwierząt i roślin jest wiedza. Np. informacje o spotkanych w terenie ptakach. Niezależnie od tego czy przebijamy się przez puszczę, czy po prostu spacerujemy w parku. Czy w końcu informujemy o zwierzęcych rarytasach, czy o gatunkach pospolitych i powszechnie występujących.
Obecnie praktycznie wszystkie organizmy w naturalnym środowisku narażone są na wyginięcie, o losach wielu z nich zadecydować mogą nawet najbliższe lata. Za przykład niech posłuży omawiany na łamach bloga gawron (Corvus frugilegus). Aby móc reagować potrzebna jest baza informacji o danym gatunku. Na bieżąco aktualizowana i rzetelnie komponowana.
Właśnie takim źródłem wiedzy jest Awibaza - baza ptaków. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą masz możliwość prowadzenia i dokumentowania obserwacji. System jest bardzo przyjazny i prosty w obsłudze. Pozwala wprowadzać nowe lokalizacje, gdyby się zdarzyło, że dotrzesz tam, gdzie jeszcze nikt nie dotarł. Albo nikt nie uwzględnił tego miejsca w kontekście stricte przyrodniczym. W każdym bądź, niezależnie od tego czy poinformujesz o nalocie pospolitego szpaka, czy o białym kruku w Twojej miejscowości.. będzie to wiedza, ważna informacja dla np. OTOPu. Ponadto może posłużyć badaniom ornitologów czy też pojawić się specjalistycznych publikacjach.
Kolejnym adresem, obok którego nie przejdzie obojętnie miłośnik przyrody jest Kartoteka Przyrodnicza. To kolejne, jeszcze potężniejsze narzędzie będące Twoim sprzymierzeńcem w prowadzeniu obserwacji. A to za sprawą rozbudowanego interfejsu, dopuszczającego obserwacje nie tyle ptaków, co wszystkich grup królestwa zwierząt. Ale na tym nie koniec, bo informować możemy nawet o roślinach. Przy okazji należy wspomnieć, że sami również możemy korzystać na poczynionych przez użytkowników spostrzeżeniach terenowych - wykorzystując dane w ramach własnych potrzeb (oczywiście uwzględniając zasady Kartoteki).
Jeżeli mamy ochotę działać na świeżym powietrzu też coś się znajdzie. Generalnie wypadałoby śledzić fora dyskusyjne i strony miast. Ale każdego roku możemy uczestniczyć w tzw. Zimowym ptakoliczeniu, będącym inicjatywą OTOPu. Uczestnikiem akcji może być każdy, kto choć trochę orientuje się w oznaczaniu pospolitych gatunków ptaków.
Ptakoliczenie przeprowadzane jest w ostatni weekend stycznia w formie bezpłatnej wycieczki z ornitologiem. Lista tegorocznych wycieczek znajduje się tutaj.
I choć do stycznia jeszcze trochę, to zamierzam co jakiś czas przypominać o akcji.
Po zimie przychodzi czas na Wakacje z susłami - czyli obóz przyrodniczy organizowany przez Salamandrę. Udział jest bezpłatny, można liczyć na częściowy zwrot kosztów dojazdu. Jest zakwaterowanie, są też oczywiście susły. Czego chcieć więcej?
Po zimie przychodzi czas na Wakacje z susłami - czyli obóz przyrodniczy organizowany przez Salamandrę. Udział jest bezpłatny, można liczyć na częściowy zwrot kosztów dojazdu. Jest zakwaterowanie, są też oczywiście susły. Czego chcieć więcej?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz