Dzisiaj chciałbym polecić wszystkim portal faunistyczny BirdWatching.pl. Na jego łamach mamy stały wgląd w najświeższe informacje ze świata przyrody, ponadto dowiadujemy się gdzie można spotkać wyjątkowe w skali kraju gatunki ptaków i jak je odróżniać, czy dowiedzieć się jak przebiegały najbardziej owocujące w zdjęcia wyprawy na ptactwo. A skoro zdjęcia, to również, a nawet przede wszystkim galeria (nie tylko ptasia), będąca głównym i zarazem najbardziej imponującym punktem witryny.
zausznik, fot. Hubert Gajda |
A to ze względu na jakość fotografii idącą w parze z ich ilością. Niemal każde zdjęcie, od atlasu ptaków po galerie autorskie zachwyca gatunkiem, tzw. sceną czy kompozycją w ogóle. Jak już zaczniesz oglądać - nie będzie końca. Zwłaszcza, że nawigacja w galerii jest przyjemna i nie wywołuje uczucia zmęczenia materiału.
Przy zdjęciach mamy zawsze szczegółowe informacje na temat gatunku, wynikających obserwacji, używanego sprzętu i jego ustawień czy lokalizację. Przy czym należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że autorzy zdjęć jak i sam portal dba o bezpieczeństwo naprawdę rzadkich ptaków; wręcz zabrania się podawania miejsca ich lęgów. Tylko za sprawą samych komentarzy można zapoznać się z przydatnymi ciekawostkami odnośnie np. kadrowania.
Birdwatching.pl prowadzi bardzo udaną selekcję zdjęć, tworząc tzw. atlas ptaków z pomocą użytkowników, a także autorskie galerie, które są oceniane i kategoryzowane (najwyżej oceniane), a także wykorzystywane do artykułów drukowanych i tych internetowych.
Szablodziób, fot. Karolina Myroniuk |
Użytkownicy portalu przyczyniają się w pewnym sensie również do rozwoju ornitologii za sprawą zdjęć dokumentacyjnych, dzięki którym wiemy np. o świstunce iberyjskiej czy o szablodziobie.
Naprawdę polecam, od serca, bo nikt mi za to nie zapłacił (niestety!).
Zaglądam jak mam czas, jest teraz tych wszystkich portali, że nie sposób wszystko ogarnąć :P
OdpowiedzUsuńPozdrawiam